Hrady a zámky Polska
Update
Uživatel:

Heslo:

neodhlaąovat

Založení účtu
blank
blankJanowice Wielkie - Wersja polska

Hrad ve městě Janowice Wielkie

 (Janowice Wielkie • Falkenstein • Sokolec) 

Legendy
blankCestování (Musíte se přihlásit)blanktlo


Szczątki zamku Sokolec
"Tygodnik Ilustrowany" 1882 nr 333


W bliskości wsi Fischbach, niedaleko Gór Olbrzymich, wznoszą się dwie góry, dla podobieństwa bliźniakami nazwane, z których pierwsza nosi nazwę Falkenberg, a druga Forstberg. Na Falkenberg prowadzi droga ze wsi Fischbach i tam stał niegdyś zamek Falkenstein, z którego dziś bardzo nieznaczne szczątki pozostały.
Czas pobudowania zamku i założyciel jego nie znani. Jedni twierdza, że go wzniósł król Bolesław Kędzierzawy, drudzy, a z nimi Naso w swym dziele ?Phoenix redivivus", że istnienie swe zawdzięcza księciu Henrykowi Brodatemu, mężowi św. Jadwigi, który znalazłszy tu gniazdo jastrzębie nazwał go od nich Falkensteinem (Jastrzębcem).
Jak co do czasu założenia, tak też i co do czasu jego zburzenia są zdania podzielone. Nie wiedzieć czy przyznać słuszność tym, co kładą upadek jego na czas wojen husyckich r. 1427, czy też tym, co do późniejszych czasów odnoszą to zdarzenie, dość, że w r. 1559 jest już tylko mowa o ruinie Falkensteinu. [...]
Małżonka księcia Wilhelma kazała r. 1832 postawić na najwyższym szczycie Falkenbergu krzyż żelazny 21 stóp wysoki, z ramionami 18 stóp długimi, który można na milę odległości gołym okiem dojrzeć. Na krzyżu mieści się następny napis w języku niemieckim: ?Błogosławieństwo krzyża nad Wilhelmem, jego potomstwem i całą doliną".

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.