Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Pieniężnie

 (Pieniężno • Mehlsack • Melzak • Mąkowory) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Pieniężno • Mąkowory • Mehlsack • Melzak:    Pieniny ·


oLokalizacja zamku na mapie Polskisadę założono przy dawnym szlaku handlowym z głębi Warmii do Braniewa na miejscu pruskiego grodziska Melcekuke, co oznacza "dolinę czarta". Przywilej lokacyjny otrzymała w 1312 roku i jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku wzniesiono tu zamek. Początkowo było to tylko jedno skrzydło - obecne zachodnie. Został on usadowiony na wysokim wzgórzu w północno-zachodniej części miasta i panował z tego miejsca nad całą doliną Wałszy. Zamek był siedzibą burgrabiego a podlegał administratorowi dóbr kapituły rezydującej 
Zamek w Pieniężnie
fot. ZeroJeden, IV 2007
w Olsztynie. Fortyfikacje zamku tworzyły jeden system obronny z murami miejskimi, od miasta prawdopodobnie nie był oddzielony ani murem ani fosą. Podczas walk zamek został w 1414 roku spalony, Podczas odbudowy założenie powiększono do czterech skrzydeł.
W 1455 roku miasto zostało zdobyte przez Henryka von Plauena, a zamek ograbiony i ponownie spalony. Od 1466 roku Pieniężno należało do Polski wchodząc w skład biskupstwa warmińskiego. Po odbudowie został znów uszkodzony przez wojska księcia Albrechta. Podczas wojny polsko-szwedzkiej ograbiony i częściowo spalony przez Szwedów w 1626 roku doczekał się gruntownego remontu, który nadał zamkowi styl barokowy. W 1772 roku Fryderyk II włączył Pieniężno w skład regencji królewieckiej. W końcu XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. W latach siedemdziesiątych XIX wieku wyburzono dwa skrzydła ze względu na ich zły stan techniczny. Roboty budowlane prowadzone w początkach XX wieku pozwoliły na zachowanie części zabudowań.
Zamek miał pierwotnie plan trapezu, dziś pozostały już tylko dwa skrzydła przylegające 
Zamek w Pieniężnie
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021
do siebie pod kątem prostym. Lepiej zachowane skrzydło zachodnie było niegdyś częścią rezydencjonalną zespołu zamkowego. Budynek ten jest wzniesiony w dolnej partii z kamienia narzutowego, a w górnej z cegły gotyckiej. Ma cztery kondygnacje, z których najwyższa spełniała rolę magazynu, a w przypadku oblężenia stawała się kondygnacją obroną. Po remoncie w latach 1920-1924 urządzono w tym skrzydle szkołę, nie naruszając jednak średniowiecznego układu przestrzennego.
W skrzydle północnym mieszkał burgrabia. Jest niższe, bo dwukondygnacjowe, i wzniesione było później - w pierwszej połowie XV wieku, całość wykonano z cegły. Obecnie skrzydło to jest w ruinie.
W latach osiemdziesiątych rozpoczęto odbudowę istniejących pozostałości zamku i przystosowanie ich do zwiedzania.
Zamek w Pieniężnie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok od południowego-zachodu, od podnóża wzgórza zamkowego, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od wschodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od wschodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Pieniężnie - Skrzydło północne zamku na zdjęciu z 1930 roku Zamek w Pieniężnie - Skrzydło zachodnie zamku na zdjęciu z 1939 roku Zamek w Pieniężnie - Zamek w Pieniężnie na pocztówce z 1905 roku Zamek w Pieniężnie - Zamek w Pieniężnie na pocztówce z lat 1910-16 Zamek w Pieniężnie - Zamek w Pieniężnie na pocztówce z lat 1910-17 Zamek w Pieniężnie - Zamek w Pieniężnie na zdjęciu z 1939 roku Zamek w Pieniężnie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Pieniężnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Pieniężnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Pieniężnie - Widok na zamek od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Pozostałości północnego skrzydła, widok od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Pieniężnie - Wnętrze północnego skrzydła, fot. ZeroJeden, IV 2007








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.